Jak najłatwiej opisać czym jest medytacja?
O medytacji jest wiele książek, filmów, rozmów. Natomiast jeśli chcemy komuś opowiedzieć, czym jest medytacja, ciężko nam znaleźć odpowiednie, trafiającego do początkującego wyjaśnienie.
Czym jest medytacja?
Jeśli chcesz poczuć i zrozumieć czym jest medytacja, zapoznaj się z poniższymi porównaniami, które mogą pomóc Ci zrozumieć zagadnienie medytacji.
medytacja – siłownia
Po pierwsze medytacja to trening dla umysłu, taka siłownia umysłu. Jeśli ćwiczymy ciało i mięśnie, to również powinniśmy ćwiczyć tak ważną część nas, którą jest umysł.
medytacja – prysznic
Innym przemawiającym do mnie jest porównanie medytacji jako prysznica dla umysłu. Pozwalamy sobie na zbycie brudu z myśli, swoich ale także wynikających z podłączenia do umysłu zbiorowego, z którego też czerpiemy.
medytacja – czyszczenie dysku
Bardzo ciekawe porównanie pokazuje medytację jako czynność porządkowania dysku na komputerze. Medytacja świetnie porządkuje i czyści nasze wgrane programy przez społeczeństwo, szkołę, rodzinę. Czyści wszystkie naklejki, które do nas przylgnęły, a które czujemy, że nie są nasze i nam nie służą.
Jak to działa?
Gdy medytujemy spowalniamy nasze fale mózgowe, przechodzimy ze stanu Beta, przez Alfaa, do stanu Theta i Delta – ze świadomego i analitycznego umysłu, do umysłu podświadomego, gdzie istnieją nasze automatyczne programy i nieświadome nawyki.
medytacja – brzeg rzeki
Medytacja jest stanem, gdzie nasze myśli to strumień rzeki a my zamiast płynąć z prądem myśli, wyskakujemy na chwilę na brzeg i przyglądamy się swoim myślom.
Czym jeszcze jest medytacja? Jak ją najłatwiej opisać?
Czasem błędnie się myśli, że medytacja jest jakimś odcięciem się od świata, ale tak naprawdę medytacja jest połączeniem ze światem z większą świadomością.
Medytacja jest głębokim słuchaniem, co wszechświat chce nam powiedzieć. Jest to dla nas specyficzne, bo jednak jesteśmy nastawieni na mówienie, a w medytacji jesteśmy odbiornikiem.
Medytacja kładzie nacisk na chwilę obecną i nie dlatego, że ten obecny moment jest lepszy, ale dlatego że jest rzeczywisty.
Podsumowując, medytacja to jedna z dróg poszukiwania szczęścia w życiu. Jest po prostu byciem zadowolonym ze swojej obecności, bez żadnych warunków, oczekiwań.
Medytacja jest widzenie, tego czego nie widzimy nacodzień.
Z czego wynika popularność medytacji?
- Medytacja nie jest związana z żadną religią, strukturą i przekracza granice przynależności religijne, wyznaniowe, terytorialne. Jest czymś poza czasem i poza granicami.
- Metody medytacji są łatwo dostępne i można je wszędzie wykonywać.
- Medytacja przynosi wiele korzyści, co zostało już udowodnione naukowe. I kolejne badania są prowadzone na ten temat.
- Coraz częściej medycyna, psychiatria również docenia jakości medytacji i ich wpływ na procesy lecznicze.
- Medytacja oczyszcza nasze programy z podświadomości, działa na stres i podwyższa nasze wibracje, co wpływa, że przyciągamy też wyższe wibracje do siebie.
Zalety medytacji:
- wpływa na przywspółczulny układ nerwowy odpowiedzialny za regenerację i relaksację.
- pozwala stawiać opór rozproszeniu umysły
- dzięki medytacji łatwiej stawiać czoła przeciwnościom losu,
- wpływa na układ hormonalny
- daje większą obecność w życiu
- wzmacnia koncentrację, procesy myślowe
- poprawia odporność fizyczną i psychiczną
- pozwala na odprężenie
- redukuje stany zapalne
- pozwala pogłębić znajomość siebie, swoich emocji
- wpływa na relacje
Jak długo medytować?
Wszystko jest sprawą indywidualną.
Ktoś kiedyś powiedział, że potrzebujemy 30 minut medytacji każdego dnia, chyba że jesteśmy bardzo zajęci – wtedy potrzebujemy godziny. 🙂
To tylko pokazuje, że im więcej mamy spraw na głowie, tym więcej powinniśmy poświęcić czasu na medytację.
Joga Kundalini opisuje efekty medytacji, które dzieją się w naszych ciałach, umysłach przy wykonywaniu praktyki w określonych czasach.
To co ciekawe, już 3 minuty mają ogromne znaczenie.
Poniżej znajdziesz informacje, o czasach medytacji i ich wpływie na nas.
Tutaj link do wpisu – jak długo medytować?
Medytacje w jodze Kundalini
Joga Kundalini posiada w swoim zbiorze wiele ciekawych medytacji, które pozwalają skoncentrować się na mantrach, oddechu.
Na moim kanale na Youtube – Darek Sobiecki Oko na Kundalini, znajdziesz ciekawe medytacje, które możesz wykonywać w domu.
Są tam medytacje m.in. dla czakry serca, dla napięcia, stresu, dobrostanu i obfitości, na zamartwianie się, na wybaczenie i wypalenie. Myślę, że znajdziesz coś dla siebie.
Tutaj link do folderu z medytacjami jogi Kundalini na Youtube
Jeśli interesuje Cię medytacja Jupiter Krija – jedna z silniejszych medytacji jogi Kundalini, poniżej znajdziesz link do filmu, w którym opowiadam, dlaczego i jak ta medytacja działa?
Link do filmu – jak działa medytacja Jupiter Krija?
Jedną z form medytacji, która bardzo wzmacnia i przyspiesza wejście w stan medytacji jest JOGA NIDRA.
Jeśli chcesz spróbować praktyki jogi nidry, na moim kanale na Youtube znajdziesz film, w którym przeprowadzę Cię przez ten proces.
Tutaj znajdziesz link do JOGI NIDRY
Mam nadzieję, że udało mi się Cię zainspirować do spróbowania medytacji.
Jeśli masz jakieś pytania, czy chcesz się podzielić swoimi odczuciami – napisz do mnie:
📧 darek.kundalini@gmail.com
Zajęcia jogi Kundalini
Zapraszam cię na zajęcia stacjonarne we Wrocławiu oraz praktykę online przez ZOOM (spotykamy się w środy o godzinie: 07:00).
Zajęcia online na żywo
Do zobaczenia, Darek Sobiecki – oko na Kundalini
Przygotowując ten materiał korzystałem z książek: Sayadaw U Panidita, Jona Kabat Zinna, Tenzia Wangyama, Joe Dispenza, Geoffreya Degraffa, Christoper Andre’a.